EKİBİMİZ

İSMAİL KARASU AKADEMİ - EKİBİMİZ

SERTAN KOCASARAÇ

1974 Adana doğumludur. Yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde tamamlayarak 1995 yılında mezun oldu. Aynı üniversitede İnsan Kaynakları alanında yüksek lisans eğitimine devam etti.

20 yıldan fazla bir süredir kamu ve özel sektörde faaliyet gösteren kurumlarda Örgüt Yönetim ve Organizasyonu, Yeniden Yapılanma ve Kurumsallaşma Çalışmaları, İnsan Kaynakları Yönetim Sistemlerinin Kurulması ve Eğitim Projelerinde Danışman ve/veya Proje Koordinatörü olarak görev aldı. Aile işletmelerinin kurumsallaşması konusunda birçok çalışma yürüttü, aile işletmelerinde yönetim kurulu üyeliği hizmetleri verdi.

TRT, TİGEM, Üsküdar Belediyesi, Emlak Konut, İzaydaş gibi kamu kurumlarında stratejik planlama, eğitim ihtiyaç analizi, İK sistemlerinin kurulması vb. konularda projeler yürüttü. THY’nin ERP alım sürecinde proje yöneticisi olarak görev aldı.

Aşkale Çimento, Ava Holding, Duyar Vana, Özcanlar Kapı Kolları, EVS Vana, Ergaz, Akel, Asfa Koleji, Gökyüzü Koleji, Ziya Şark Sofrası, Artukbey Kahve, Tekden Grup, Urve Plastik, Özsar Tekstil, Yıldız Hayvancılık, Palamut Group, Coccinelle, Timaş Yayıncılık gibi şirketlere yönetim danışmanlığı hizmetleri verdi.

Sivil toplum kuruluşlarının kurumsal yapıya kavuşturulması amacıyla hem profesyonel hem de gönüllü olarak çeşitli çalışmalar yürüttü. İHH, Hakyol Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti, Çevre Vakfı ve Yetim Vakfı bunlardan bazılarıdır.

Kalinda Danışmanlık’ta Kurucu Ortak/Genel Müdür olarak çalışmakta, hizmet verdiği şirketlerin bir kısmında yönetim kurulu üyeliği yapmaktadır. Yetim Vakfı kurucularından olup, halen yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır.

İngilizce bilen Kocasaraç evli ve 3 çocuk babasıdır.

HAKAN ÖMER GİDER

SATIŞ VE PAZARLAMA YÖNETİCİSİ , YAZAR, YÖNETİM DANIŞMANI, SATIŞ VE PAZARLAMA DANIŞMANI, SATIŞ KOÇU

Hakan Ömer GİDER, 1967 İstanbul doğumlu olup, Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Pazarlama Ana Bilim Dalı’ndan mezundur.

İş hayatına 1988 tarihinde ETSU Gıda Sanayi Ticaret A.Ş.'de “Toplu Tüketim Satış Sorumlusu” olarak başladı.1991'de TURYAP Eğitim Merkezi'nde, “Halkla İlişkiler Danışmanı ve Eğitimcilik” görevlerinde bulundu. 1992 yılında “Pazarlama Koordinatörü” olarak EREM Uluslararası Tanıtım Hizmetleri Ltd.Şti., 1994'de “Araştırma & Geliştirme Sorumlusu” olarak CNR Uluslararası Fuarcılık A.Ş.’de çalışmıştır. EREM Uluslararası Tanıtım Hizmetleri Ltd.Şti.’nde 1995-1998 yılları arasında “Genel Müdür Yardımcısı-Planlama ve Koordinasyon” ve “Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısı” olarak 13 farklı Sektörel derginin sorumlusu olmuştur. ”Tüm Personelin Eğitimi” konusunda hazırlanan bir çalışmanın başında da “Eğitim Danışmanı” görevlerinde yer almıştır. Yine aynı kuruluşta 15 kişilik bir kadronun başında, derginin içeriğinin hazırlanmasından basımına kadar geçen sürecin yönetim, organizasyon ve kontrolünde Yayın Koordinasyonunu “Yayın Yönetmeni” unvanı ile yapmıştır. 2001 yılı Ocak Ayı’ndan Haziran ayına kadar aynı grubun şirketlerinden olan Nalbur birleşik Zincir Mağazalar A.Ş. şirketine “İletişim Direktörü” unvanı ile atanarak, şirketin tüm, reklam, tanıtım ve halkla ilişkiler çalışmalarında görev almıştır. Haziran 2001’den itibaren grubun bir diğer ortaklığından olan CNR Uluslar arası Fuarcılık A.Ş. deki “Yeniden Yapılanma” çalışmaları için “Fuar Destek Hizmetleri Satış Yöneticisi” olarak 12 kişilik bir satış ve müşteri ilişkileri departmanının kurulması ve sistemin hazırlanması görevine getirilmiştir. Şubat 2002 tarihinde Hisar Çatal Kaşık ve Bıçak A.Ş.’ye “Satış ve Pazarlama Koordinatörü” olarak geçerek 15 kişilik bir kadronun yönetimini üstlenmiştir. Ağustos 2002 tarihinden itibaren de Türkiye’nin ilk reel sektör televizyonu olan “Expo Channel” TV’de 12 kişilik bir satış ekibinin başında “Satış Direktörü” görevine getirilmiş, ekibin eğitimini gerçekleştirerek. 20 Aralık 2002 ile 15.Aralık.2003 tarihleri arasında “Expoişletme” adında, iş dünyası ile akademik çevreyi bir araya getiren her gün yayınlanan bir sohbet programının yapımcısı ve sunucusu olarak görev yapmıştır. Ağustos 2006-2010 arasında aynı programı bu kez haftada bir ve “danışan” “danışman” ilişkisini anlatan bir yapıda hazırlayıp sunmuştur.

Ayrıca İstanbul Kültür Üniversitesi, Arel Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nin İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümleri’nde Öğretim Görevlisi unvanı ile yarı zamanlı olarak Lisans ve Yüksek Lisans sınıfı öğrencilerine “Satış Yönetimi”, “Tüketici Davranışları” ve “Perakendecilik Yönetimi”, “Müzakere ve Mülakat Teknikleri” konularında dersler vermiştir.

2006-2010 yılları arasında Alman ve Türk Hükümeti ortak çalışması ile Kahramanmaraş, Malatya, Adıyaman ve Ankara-Ostim’i kapsayan; “Metal Mutfak Eşyaları Sanayii, Tekstil Hazır Giyim, Acı biber” sektörlerinde bulunan yaklaşık 40’ı aşkın KOBİ’nin “Yönetim, pazarlama, Satış ve Marka” danışmanlıklarını yapmıştır. Ayrıca; Tekstil Hazır Giyim, Metal Kapı kolları ve Banyo Aksesuarları, Elektronik- Bilgisayar, İnşaat Malzemeleri, Boya Koruma, Bağlantı Elemanları, Ziraat İlaçlama Makineleri, Bayrak İmalat ve Dijital Basım sektörlerinde dönemsel olarak çeşitli firmalar ile altı ay ve aşan sürelerde “danışmanlık” çalışmaları yapmıştır.

Yeni bir uğraş ve çalışma alanı olarak, iş adamlarına yönelik “Anı Kitabı” hazırlayarak, bu değerli kişilerin hayatlarını ve iş dünyası konusundaki görgülerini gelecek nesillere aktarılmasını sağlayan ropörtaj, anı derleme ve anekdotlar içeren kitap hazırlamaktadır.

Hakan Ömer Gider halen Aydın Üniversitesi, İstanbul Şehir Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi Sürekli Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezinde Seminerler vermektedir.

Hakan Ömer Gider’in “Satışçının Antrenman Notları”, "Satış Bir Çocuk Oyunudur", “Nasıl Satış?” ve “4S Satış Sarpa Sarınca Saçmalamaları” adlı kitapları bulunmaktadır.

Reşat Atalar

1944 yılında Erzurum’da doğan Reşat Atalar, İstanbul İktisadi ve Ticari İlimleri Akademisi’ni bitirdi.

1974 yılına kadar serbest ticaret yaptıktan sonra Denizcilik Bankası Deniz Nakliyatı T.A.Ş’de göreve başladı; İhracat Şefliği ve Ro-Ro Gemileri Acente Amirliği görevlerinde bulundu. 1989 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde Satın Alma Müdürü olarak göreve başladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde Emlak Müdürü, Murakıp, Müfettiş, Genel Sekreter Danışmanı olarak görev yaptı. 2001-2004 yılları arasında İGDAŞ Genel Müdür Danışmanlığı görevini yürüten Atalar, 2004-2006 yılları arasında Eksim Holding’de İnsan Kaynakları Koordinatörlüğü yaptı. 2009 yılından bu yana Sultanbeyli Belediyesi Başkan Başdanışmanlığı görevini sürdürmektedir.

45 yılı aşkın bir süre kamu kuruluşlarında yöneticilik ve danışmanlık yapan; kişisel gelişim, motivasyon, farkındalık ve koçluk alanlarında çalışan Reşat Atalar, Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu’nun gönüllüler grubunda yer aldı. Amerikan menşeili ‘The İnstitute for Life Coach Traning' kurumunun Türkiye’de düzenlediği ve Uluslararası Koçluk Federasyonu Başkanı Patrick Williams’ın eğitimcisi olduğu Koçluk Eğitimi Sertifikası'nın yanı sıra The Coaching İnstitute tarafından verilen Comprehensive Coaching U Sertifikası (Kapsamlı Koçluk) aldı.

Bizzat yaparak, araştırarak ve yaşayarak elde ettiği hayat ve iş tecrübelerini bilgiye çevirerek "Hayat Boyu Duyarlılık" adı altında 'Yönetici Danışmanlığı', 'Yönetici Koçluğu', 'Özel Kalem Müdürlükleri'ne Yönelik Eğitim', 'Kişisel Gelişim Eğitimleri' ve 'Kurumsal Aidiyet' başlıklı konferanslar vermektedir. Eğitim verdiği kurumlar arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü, İGDAŞ,

İHE (İstanbul Halk Ekmek), İSKİ ( İstanbul Su Kanalizasyon ), Rize Valiliği,

GSGM ( Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü İl Müdürlükleri )Türkiye İzcilik Federasyonu, Türk Telekom, İştirakler Daire Başkanlığı ve İETT bulunmaktadır.

Atalar'ın yerel yönetimlere yönelik özel olarak tasarımladığı KAU Eğitimi (Karşılama- Ağırlama-Uğurlama) Türkiye’deki birçok özel kalem müdürü ve personelinde farkındalık ve değişimler başlatmıştır. Kapsamlı KAU Eğitimi, belediye yöneticilerinin ve çalışanlarının kişisel gelişimlerini hızlandırmaya yöneliktir.

Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu Gönüllüler Grubu Üyesi, İzcilik Federasyonu Danışma Kurulu Başkanı, Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkan Vekili, Fiziksel Engeller Vakfı Genel Sekreteri, Darülaceze Mütevelli Üyesi, Türk Tarih Vakfı Kurucu Üyesi, Galata Sanayi ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi olarak, birçok sivil toplum kuruluşunda yer almıştır

Halen kamu ve özel sektör kuruluşlarına yönelik yönetici danışmanlığı ve koçluk hizmetleri vermekte olan Reşat Atalar, evli ve 1 çocuk sahibidir.

SALİH KESKİN

İNOVASYON LİDERİ, EĞİTMEN, İNO MENTOR

Yaşamının odağında İnovasyon olan Salih Keskin, inovasyon ve reatif düşünce modellerinin üretimi üzerine iş dünyası ve üniversitelerde eğitimler vermekte, araştırmalar yapmaktadır.

Boğaziçi Üniversitesi’nde İnovita Projesi Eğitmenliği, Marmara Üniversitesi’ nde “Pazarlama ve İnovasyon”, Aydın Üniversitesi’ nde “Girişimcilik”, Yıldız Teknik Üniversitesi’ nde “Sertifika Programı” yapan Salih Keskin, Proaktif–EBA Üniversitesi “İnovasyon Uzmanlık Sertifikası” sahibidir. Kalyoncu Üniversitesi’ nde Yüksek Lisans Eğitimi yapmış olup halen İstanbul Kültür Üniversitesi’ nde Öğretim Üyeliğine devam etmektedir. Yine Arel Üniversitesinde dışarıdan “Eleştirel Düşünce, yaratıcılık ve Girişimcilik” dersi vermektedir.

İş hayatında 25. yılında olan Salih Keskin; 2006 yılında EPİC ve TEPAV ortak projesinde iki yıl süreyle üst düzey düşünce geliştirme ve fikir üretme çalışmalarında yer almıştır. Bu çalışmalardaki bazı durumlar onun, İnovasyon ve yaratıcı düşünce geliştirme alanına doğru yol almasına sebep olmuştur.

DPT’nin Euro Guidance Programı ve Sanayi Bakanlığı Tasarım Komisyonu’ nda İnovasyon konusunda çalışmış olan Salih Keskin, AB Lizbon politikasına dönük olarak İngiliz Büyükelçiliği ve TEPAV ortak projesinde eğitimcilerin eğitimi ve inovasyon üzerine çalışmış ve sertifikalar almıştır.

İnovasyon ve Pazarlama Eğitimleri, KOSGEB Girişimcilik Eğitimleri, Dış Ticaret Müsteşarlığında İnovasyon programları yapmaktadır.

Çeşitli TV kanallarında ve radyolarda İnovasyon konusunda programlara katılan Salih Keskin, farklı gazetelerde periyodik İnovatif düşünce üretimi üzerine yazılar yazmakta ve “Avrupa İşletmeler Ağı” projesi kapsamında KOSGEB ve Ticaret Sanayi Odalarında eğitimler vermektedir.

İTO Gazetesi ve Sanayi Gazetesinde köşe yazarlığına devam etmektedir.

2010 yılından bu güne kadar yaklaşık iki bin girişimciye KOSGEB girişimcilik eğitimi çerçevesinde eğitim vermiştir.

TÜBİTAK destekli Mentor’lük programını başarıyla bitirerek mentor’lük belgesi almıştır. Çeşitli platformlarda mentor’lükler yapmıştır.

YAPTIĞI ÇALIŞMALARIN BAŞLIKLARI

 • İNOVASYON KÜLTÜRÜ EĞİTMİ
 • PROJE YÖNETİMİ EĞİTİMİ
 • İNOVASYON POMODORO SİSTEMİ KURMA VE YÖNETME
 • FİRMALARDA İNOVATİF LİDERLİK VE İNOVASYON EKONOMİSİ EĞİTİMİ
 • PAZARLAMADA İNOVASYON EĞİTİMİ
 • ÜRÜN İNOVASYONU EĞİTİMİ
 • MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ İNOVASYONU EĞİTİMİ
 • SÜREÇ İNOVASYONU EĞİTİMİ
 • İNOVASYON İHTİYAÇLARINI ÖLÇMEK VE RAPORLAMA, İZLEME
 • GİRİŞMCİLİK EĞİTİMİ
 • İNOVASYON ATÖLYE EĞİTİMİ (UYGULAMALI)

BASILI KİTAPLARI

 1. İNOVASYON NASIL YAPILIR? (KESKİN S. MAVİ YAYIN, 2012)
 2. KOBİLER İÇİN ŞİRKET ANAYASASININ ÖNEMİ VE OLUŞTURULMASI, (KESKİN S İTO YAYINLARI, 2013)
 3. PERAKENDEDE İNOVASYON, (KESKİN S. MAVİ YAYIN, 2013)
 4. PAZALAMADA İNOVASYON ‘DUR. (KESKİN S. MAVİ YAYIN, 2014)
 5. ALTIN YAKA (KESKİN S. BASKIDA, 2017)

Ayşen Laçinel

Kişisel gelişim eğitimleri, Şirket yapılanmaları, organizasyonel gelişim, verimlilik alanındaki çalışmaları, insan kaynakları yönetimi, marka yönetimi, danışmanlıkları, koçluk ve eğitim hizmetleri alanında yaptığı çalışmalarla, uzmanlığı, güvenilirliği, içtenliği, hızlı ve doğru iş sonuçları sağlaması ile sevilen, güvenilen, akla gelen ilk isimlerdendir.

Sektör deneyimindeki yöneticiliklerini, eğitmen kariyeri ile birleştiren Ayşen Laçinel, sürekli gelişen ve geliştiren, yönetici koçluğu ve kişisel koçlukla farkındalık yaratan, gençlere kariyer yolunda ışık tutması ile değer katan, danışmanlık yaptığı kuruluşlarda, gerek insan kaynakları yönetimi gerek eğitim sistemleri gerekse marka konumlandırma ve organizasyonel yapılanmadaki koordinasyonu ile hedef ve ihtiyaç doğrultusunda verdiği eğitimlerle, üniversite iş ortaklıklarıyla koordine ettiği sertifika programları ile sektörün önde gelen kurumları ile sektörde emek verenleri buluşturmasıyla, hızlı ve doğru sonuç almasıyla farklıdır. Bu farklılıklarıyla, üniversiteli gençler, iş dünyasında kariyer hedefleyen yöneticiler, ikinci ve üçüncü kuşak temsilciler, yeniden yapılanmayı hedefleyen kurumlar, verimli yönetimi hedefleyen şirketler tarafından güvenilerek tercih edilen bir danışman, eğitmen ve yaşam koçudur.

Gençlere kariyer yolunda ışık tutması ile değer katan,danışmanlık yaptığı kuruluşlarda, gerek insan kaynakları yönetimi gerek eğitim sistemleri gerekse marka konumlandırma ve organizasyonel yapılanmadaki koordinasyonu ile hedef ve ihtiyaç doğrultusunda verdiği eğitimlerle, üniversite iş ortaklıklarıyla koordine ettiği sertifika programları ile sektörün önde gelen kurumları ile sektörde emek verenleri buluşturmasıyla, hızlı ve doğru sonuç almasıyla farklıdır.

Laçinel, çalışma hayatına 1990 yılında eğitmen ve eğitim yöneticisi olarak başlamıştır.

2001 yılında perakende sektörüne Tansaş’ta Müşteri İlişkileri Yönetimi ve Eğitim Müdürü göreviyle adım atmıştır. 2005 yılında Migros’un Tansaş’ı satın alması ve sonrası süreçte de 1 yıl Tansaş’ın Eğitim Müdürü olarak görevine devam etmiştir.

Goldaş’ın Perakende Grubu yapılanmasında Perakende Grubu İnsan Kaynakları Direktörü olarak 2006-2007 dönemide, Türkiye ve Türkiye dışındaki; Goldaş, Assortie, Gold master markalarının tüm insan kaynakları sistemlerini kurmuş ve yönetmiştir.

2008-2010 yıllarında Collezione’de Marka ve İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı görevi ile markayı yeniden konumlandırmış, insan kaynakları süreçlerini yeni marka konumlanmasına göre kurgulamış ve geliştirmiştir.

2010 yılından itibaren kurumlara danışmanlık yapmakta,eğitimler vermekte ve pek çok projeye kordinatörlük yapmaktadır.

Marmara Üniversite Halkla İlişkiler Doktora programı ve Marmara Üniversitesi Reklamcılık ve Tanıtım yüksek lisans programlarını bitirmiş olan Laçinel lisans eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkoloji bölümünde almıştır.

Çalışma hayatı paralelinde; Milliyet İş yaşamı eki, Cumhuriyet Gazetesi ve Tugiad’ın Elegans dergisinde köşe yazıları yazmış, Kent TV, ETV, Expo-Channel’da televizyon programları hazırlayıp sunmuştur.Medya alanında çalışmalarını çeşitli projelerle sürdürmektedir.